Yol Haritası

GÖÇ YOLU - Bizde her gün helva, lokum olmaz!

YOL HARİTASI


Göç Yolu! Gelecek için harika planlar yaşama geçirilebilir…

Yaşadığımız coğrafyada yaklaşık 1000 yıldır konar / göçer yaşam süren ailelerin sayısı her geçen gün azalmaktadır. Günümüz gençleri kent yaşamını seçmektedir. Gençler olmayınca aileler yaylak, güzlek ve kışlaklar arası her yıl yaşanan göçü araçlar ile gerçekleştirmek zorunda kalıyor.

70'li yılların sonuna doğru başlayan araçla göç günümüzde artmıştır. Artık develer ile göçen bir ya da iki aile kalmıştır. Diğer aileler ise develerin yerine traktörü kullanmaktadır. Davarlar alandan yaylım yaparak yaylak, güzlek ve kışlak arası yol almaktadır. Yurt malzemeleri ve su gereksinimi traktöre bağlı römork ve su tankı ile taşınmaktadır.

Araçla ulaşım artmaktadır Artması sonucu konar / göçer aileler göç yollarından çekilecektir. Bir süre sonra tarihi göç yolları yok olup gidecektir. O nedenle aktif göç yollarının iz kayıtları tamamlanmalıdır. Önemli bir kısmı yok olmuştur. İşte o yok olan kısaca pasif olan yollarda araştırılmalıdır.

Bu coğrafyanın tarihinde önemli katkıları olan Yörükler anılarda kalacaktır. Kısaca bir tarih ve izleri yok olup gidecektir.

Ben önemli olan 3 ana göç yolunun (SarıkeçiliKarakoyunlu ve Karakeçili Yörükleri) iz kayıtlarını bazı eksiklileri ile kayda aldım. 2020 yılında eksiklileri tamamlama düşüncesindeyim. Aktif ve pasif göç yollarının iz kayıtları dijital ortama aktarılmalı ve harita üzerinde gösterilmelidir. Bu çalışma tarafımca 2 yıl önce başlamıştır…

Her yere yetişemiyorum! Aktif ve pasif göç yollarının araştırmasına katkı sunacak gönüllülere gereksinim var. Gönüllü katkı sunan ve alan tarama çalışmalarına katılan kişiler ile “Göç Yolu” projesi yaşama geçirilecektir.

Proje; aktif ve pasif göç yollarının “Kültür Rotası” olarak kayda alınmasını sağlayacak, günümüzden, geleceğe en önemli katkıyı sunacaktır. Kesinleşen Göç Yolları’nda uluslararası standartta işaretleme yapılacak, bilgi ve yön levhaları konulacaktır.

“Gün gelecek torunlar Atalarının yüzyıllar boyunca izledikleri yolları görmek ve yürümek isteyecektir!” Bu tümce neden gönüllü olmamız gerektiğini anlatmaya yeterlidir. O evlatlara tarihin izlerini iletmek istemez misiniz? Yanıtınız “Evet!” ise en yakın çevrenizden araştırmanızı başlatmalısınız. Bu çalışmalar Göç Yolu web sayfasında toplanacak ve katkı sunanlarla birlikte son durum insanlarımızla paylaşılacaktır.

Göç Yolu proje çalışmasına katkıda bulunacak kurum / kuruluş ve kişilerin desteğine gereksinim var. Yol Haritası, sizlerin katılımı ve katkısı ile anlam kazanacaktır.

Umarım birlikte başarır ve insanlarımıza kalıcı ve sürdürülebilir bir çalışmanın öncülüğünü yaparız!

Gönüllü olarak katkıda bulunmak istiyorsanız, web sayfanıza üye olunuz! İlk katkı üyelik ile başlar... “Topluluk” sayfasında PATİKA grubunu oluşturdum. Paylaşımlar gruptan yapılacaktır.

Bilginize, selam ve sevgiler.

Keyifli paylaşımlar.