Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Parola: Bilgilerim hatırlansın
"Karakeçili Yörükleri" için isteğe bağlı forum başlığıdır.
  • Sayfa:
  • 1

KONU:

Himmet USLU [TEŞEKKÜR] 1 yıl 3 ay önce #21

TEŞEKKÜR

MANİSA - Salihli İlçesi, Ortaköy ile KÜTAHYA - Emet İlçesi Eğrigöz Dağı, Sarılan Yaylası arasında konar/göçer yaşam sürdüren “Karakeçili Yörükleri“nden Himmet USLU ile buluşma ve tanışma gerçekleşti. Göç yolu hakkında bilgi alındı.

Kış yurtlarından Eğrigöz Dağı'na Karakeçili Yörükleri'nden 4 ailenin göçtüğünü anlattı. Bu göç aşamasında diğer 3 ailenin küçükbaş hayvanlarını yaylaya kamyonlar ile getirdiğini söyledi. Yalnızca Sarıalan Yaylası'ndaki yaz yurdunda kalan Himmet USLU ile eşi Fadime USLU tarihi göç yolunu izlediğini ve günler süren yürüyüş sonrası yaylaya ulaştığını vurguladı.

Sarıalan Yaylası

Kış yurtlarına göç öncesi tanışma talebimi kabul eden ve yaylada konuk olarak kaldığım süre içerisinde yemeklerini paylaşan Sn. Himmet USLU ve Eşi Sn. Fadime USLU'ya teşekkür ederim. Anadolu'nun eşsiz insanlarını tanımak isterseniz, ıssız dağ köylerine ya da yurtlarına uğrayınız!

Saygılarımla,

EĞRİGÖZ DAĞI [Sarıalan Yaylası - Sarısu Piknik Alanı - Karakeçili Koşu Beli Yaylası - Tahtalı Yörük Mezarlığı - Tahtalı Yaylası - Tahtalı Krater Gölü (14.3 km)]

EĞRİGÖZ DAĞI [Sarıalan - Sarısu - Karakeçili Koşu Beli - Tahtalı - Tahtalı Krater Gölü]

Not: Tahtalı Yaylası'ndaki yaz yurdunda konaklayan yakını Himmet USLU ziyaret edildi. Karakeçili Yörükleri'nin göç yolları ve yaşam koşulları konuşuldu...
Dar patikalardan ötelere…

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  • Sayfa:
  • 1
Sayfa oluşturma süresi: 0.714 saniye
Geliştiren: Kunena Forum