Patika

Dar patikalardan ötelere…

Çoban Ateşi

Bir atasözü vardır: "Yapmak zor, yıkmak kolaydır." Çalışma mantığımın özünde yer alan anlayıştır. Yıkıcı olmak kolaydır… Güzellikleri yok etmek, ortadan kaldırmak, sonlandırmak kısa zamanda ve kolayca gerçekleşir. Günümüzde yaşananlar canlı örnektir.  

Emekliye ayrıldıktan (2006) sonra öğrenme süreci bitmedi. İki yıl Web Tasarımı konusunda başkalarından yardım almadan araştırma ve uygulama sürecinde kendimi yetiştirdim. Doğa düşkünlüğü ilk Web siteminde kurulum projesi oldu. Yakınlarıma –ücretsiz– site hazırlıyordum

8 yıl önce son olarak bir dosta web sayfası hazırlamıştım. Sonrası; spor, kulüp çalışmaları, uzun soluklu yürüyüşler ile dağ çıkışları tarafımı web tasarım ve kodlarından uzaklaştırdı. Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki bırakın 8 yıl öncesini 1 yıl geride kalmanız, çalışmalarınıza yeniden başlamanızı gerektiriyor.  

2020 yılı web bilgilerimi güncelleme ile başladı. Artık web masaüstü, dizüstü ve tabletten cep telefonlarına taşındı. Web tasarımı, kodları ve ara yüzleri değişti. Sıfırdan başlamak gerekti. Bende öyle yaptım… Her türlü web sayfa tasarım, kurulum ve yapılandırılmasına hazırdım. İlk olarak "GÖÇ YOLU" sayfası ile yola çıktım. Şubat ve Mart ayları kendimi konutuma kapatmakla geçti. Kurulum yaptığım sayfa yazılımları ile eklenti kodları çakıştı. Sayfa bir anda çöktü. Birkaç kez 24 saat uyumadan çalıştım. Tüm web bilgilerimi güncelledim.

WordPress gibi 1 saat içerisinde kurulum yapılan ve kurulum sonrası içerik paylaşımı olan yazılımlar da vardır. O yazılımlar kişisel sayfalara uygundur. Ben herkesi kucaklayan ve sizlerin sayfası olmasını tasarladığım yapılanma ile uğraştım ve başardım! İnsanımıza her alanda katkı sunmasını istedim. "Göç Yolu" sayfanızda GÜNCE [BLOG-Blogger] ve FORUM [Tartışma] eklentisi ile TOPLULUK [Sosyal Ağ] oluşturabilen eklentiler yapılandırdım ve sayfalar arasında köprü kurdum. Kişi sayfaya üye girişi yaptığında "Ana Sayfa" dışındaki tüm eklentiler paylaşımınıza açık olacaktır... İstediğiniz platformda [Günce, Forum ya da Topluluk] yazılarınızı, düşüncelerinizi ve fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz.

Göç Yolu'nun ortaya çıkmasının özünde ise Yörükler vardır. Türkiye'de bir ilki de gerçekleştirmektedir. Yörüklerin tarihi göç yollarının aktif ve pasif iz kayıtlarının tamamlanması ve projelendirme süreci içindir. Uzun soluklu bir çalışmanın alt yapısı için etkileşimli web sayfası gerekiyordu. İlk adım atıldı…

Bu topraklarda yaklaşık 1000 yıldır konar / göçer yaşam sürdüren ve aktif olanların Göç Yolu iz kayıtlarını çıkarma aşamasında;

Sarıkeçili Yörükleri'nden Durmuş Ali CANDAN ve Ailesi,

Karakoyunlu Yörükleri'nden Ahmet AK ve Ailesi,

Karakeçili Yörükleri'nden Emin ÇAKAL ve Ailesi -Kardeşi Erkan ÇAKAL ve Ailesi-

ile birlikte yol alındı. Yemeklerini ve sularını paylaştılar. Anadolu insanının gerçek konukseverliğini gösterdiler. Günlerce süren göç aşamasında beni aileden biri olarak kabul eden Anadolu'nun güzel insanlarına TEŞEKKÜR ederim.

Ben de onlara minnet (gönül borcu) duygularımın ifadesi olarak Trakya ve Anadolu Yörüklerini bir sanal çatı altında buluşturmak için Göç Yolu internet sitesini açtım. İnsanımız her şeyin en iyisine ve en güzeline layıktır. Artık "Göç Yolu" sayfası sizlerindir! Umarım, sayfanızı sever ve sahip çıkarsınız.  

Sonuç olarak,

Disraeli'nin çok sevdiğim bir sözü var: "Hayat küçük olamayacak kadar kısadır!" Yaşam gerçekten kısa ve öte göçtükten sonra geriye bir şeyler bırakmadığımız sürece yalnızca yaşanan gezegenden geçip gideceğiz. Bu tür insan olmaktansa; yaşantımızı, amacımız ve ilkelerimiz doğrultusunda, insanlarımıza yararlı bir ürünün ortaya çıkması için çalışmakla geçirmeliyiz.

Yollarınız iyi insanlara çıksın. Ben çoban ateşini yaktım. Ateşi yayan sizler olmalısınız!

En içten sevgi ve saygılarımla, keyifli paylaşımlar…

Günce [Blog] Başlangıç
 

Yorum

Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Konuk
Çarşamba, 27 Ekim 2021
Kayıt olmak isterseniz kullanıcı adı, ad ve parola alanlarını doldurun